Description:
The SUB 8004-AS is one of the most powerful 18” subwoofers in pro-sound category. Featuring a high power, hypervented 18” woofer, with 4” inside/outside voice coils, this cabinet is designed to deliver a serious amount of low frequency. Powered by a 1250W digital amplifier module, the SUB 8004-AS can perform in the most demanding situations. The input board includes volume control, deep/punch switch, high pass switch, phase switch, cardioid, time delay.
| Place of Origin: | CHINA |
| Brand Name: | R&F AUDIO |
| Model Number: | 8004-AS |
| Certification: | CE |
| Minimum Order Quantity: | 2 |
| Price: | $540 |
| Packaging Details: | CARTON/FLIGHT CASE |
| Delivery Time: | 7DAYS |
| Payment Terms: | TT/BANK ACCOUNT/ALIPAY/WECHATPAY |
Specifications:
| Key word: | SUB 8004-AS |
| Max SPL | 136 dB |
| Power Rating | 1250 W RMS |
| Peak power | 2500W Peak |
| Drivers: | 1 x 18'' |
| Frequency response | 30 Hz - 120 Hz |
| Weight: | 56 kg |
| Size: | 700*558*700mm |
| material | plastic box |
Competitive Advantage:



